Blog

Lisabonské letiště má dva terminály a letiště neposkytuje výrazný luxus. Levné letenky lisabon vás nejspíš přivedou k tomu menšímu terminálu. Pokud vezmete v úvahu všechny poplatky a výdaje za cestu automobilem, máte velkou šanci pořídit si letenku výrazně levněji, než stojí dlouhá a únavná cesta autem (2800 km Praha-Lisabon). Do centra Lisabonu se odtud dostanete pohodlně autobusem, metrem nebo automobilem z půjčovny.

Lisabon

Lisabon se rozkládá na poměrně malé ploše 85 kilometrů čtverečních a žije zde asi půl milionu lidí. Všechna předměstí jsou brána jako samostatné obce, ale celá aglomerace má přes 3 miliony obyvatel.

Pro milovníky pamětihodností je zde mnoho příležitostí k načerpání nových poznatků. I přes velice silné zemětřesení v roce 1755 a následnou vlnu tsunami, se město opět obnovilo a je zde velké množství mimořádně zajímavých historických skvostů.

portugalské pobřeží

A na co všechno se v Portugalsku můžete těšit?

• Portugalská kuchyně je pestrá, využívá hodně mořské plody a ryby a stejně jako u nás, mají lidé v oblibě vepřové maso. Bacalhau najdete na každém jídelním lístku. Je to nasolená treska připravená na mnoho způsobů a podává se například zapečená s bramborovou kaší nebo s kapustou a bramborami. Pastel de nata je další národní specialita. Jde o sladký košíček s krémem uvnitř a posypaný skořicí. Jeho chuť nezapomenete. Národní kuchyně je hodně ovlivněná španělskou kuchyní a je znatelný i vliv kolonií. Portugalci snědí neuvěřitelné množství rýže, brambor, mořských plodů a ryb. Velice oblíbené je zde jídlo Arroz de marisco, což je rýže a mořské plody. Chorizo je vepřová klobáska známá po celém světě. Caldeirada je směs ryb a rajčat dušených s bylinkami na bílém víně.

• Milovníci vína si rozhodně v této zemi přijdou na své.

• Příznivé ceny: kafé v restauraci 33 Kč, kompletní menu v levnější restauraci 200 Kč, 0,5l piva 38 Kč, menu v bistru 150 Kč

• Pokud si zajistíte rezervaci automobilu přes on-line systém předem, vyjde vás to na tři dny zhruba na 600 Kč.