Blog

Také patříte k lidem, kteří vlastní rekreační chatu, mají vlastní zdroj vody ze studny, ale studna často v létě vysychá a jste bez vody? Pokud se vám nabízí možnost využít přípojku vody z vodovodního řadu, je to možnost, jak zajistit rezervní zdroj vody a čerpat ji odtud v případě, že studna vypoví službu. Podobné rozhodnutí provedla již řada lidí před vámi a rozhodně to není nic neobvyklého, jde však o to, abyste měli přibližnou představu o tom, co to obnáší.

voda v bazénu

Někteří lidé se domnívají, že stačí povolat instalatéra, nebo že dokonce v rámci kutilství je možné vykopat v zemi rýhu, protáhnout tudy potrubí a připojit vodu do domu tímto způsobem. V zásadě to není neřešitelný technický problém a šikovní řemeslníci si s připojením vody jistě poradí. Teoreticky by to takto zřejmě šlo, ale ve hře je něco jiného – vy se totiž připojujete k již existující soustavě vodovodního řadu, a tam platí jistá pravidla. Musíte je ctít i vy a tím pádem je nutné požádat o nabídku cenu přípojky vody a její montáž specializovanou firmu. Tímto začíná poměrně obsáhlý proces administrativy a manuální práce, který nelze obejít.

přípojka vody

Za prvé je nutné vytvořit projektovou dokumentaci, a na to amatér nestačí. S dokumentací je pak třeba zajít na stavební úřad a vyžádat si souhlas k provedení stavby. Vodovodní přípojka je samostatnou stavební jednotkou a vztahuje se na ní kolaudační řízení, proto je nutné stavební práce provádět v souladu s výkresem, jinak kolaudace zjistí závažné nedostatky, a ty pak musíte samozřejmě odstranit.

Zhotovením přípojky vody je výhodné pověřit specializovanou firmu a provést řešení na klíč. Odpadnou vám pak všechny dílčí starosti s obíháním úřadů, což pro člověka, který nepracuje v oboru, může být značný problém. Můžete něco opomenout nebo z neznalosti to neprovedete a zbytečně si zkomplikujete situaci.