Blog

Dům je jedna věc, ale i jeho okolí by mělo být hezké, mělo by vyhovovat vám, ale také spolu s domem tvořit pěkný a vkusný celek. Jak ale co nejlépe a nejvýhodněji uspořádat dům se zahradou? Zde je několik dobře míněných rad a postřehů odborníků.
Ideální je, pokud okna vedou na jižní stranu a je zde i prostor pro zahradu, dostatek slunce uvítá každý a pohled na zelený trávník a kvetoucí záhony se nikdy neokouká. Bohužel někdy není možné si takovou dokonalou scenérii dopřát. 
řeka u domu
Běžně známe domy tak, že od chodníku vede malá zahrádka, nebo spíše jen pruh trávníku, poté má své místo dům a teprve za ním dle možností a velikosti pozemku zahrádka. Místo před domem většinou slouží k parkování, proto zde postačí jednoduchý záhonek, kousek zeleného trávníku či menší keře. Teprve za domem se na zahrádce můžete dostatečně vyřádit, měla by to být jak oáza klidu, tak místo, kde by děti mohly v klidu užívat her, kde by měl své místo i bazén, zahrada by měla být kryta buď porostem nebo zvýšeným oplocením, aby tak bylo zaručeno soukromí majitelů.
bílý dům u lesa
Naprosto dokonalým modelem je zahrada směřovaná na jih, v jejím centru domek s tím, že směrem k ulici by měla být koupelna nebo vedlejší místnosti jako např. komory, šatny apod. V opačném případě by pak obytné prostory, tedy obývák či ložnice, směřovaly do ulice, kde může být většinu dne hodně rušno. Vše závisí na tom, jak velký je pozemek a jak je situován s ohledem na světové strany. Ideálním tvarem je pak tvar obdélníkový. U vesnických domků je tomu jinak, parcely jsou úzké a dlouhé a teprve za domem se nachází prostor pro zahradu, kam sahá po většinu dne slunce i díky tomu, že zástavby jsou většinou nízké.
Další možností je zahrada umístěná před samotným domem. Na kvalitě bydlení to rozhodně neubere, jen je třeba se zamyslet nad tím, jak zahradu skrýt, zda osázet živý plot nebo zvolit variantu zděnou.