Blog

Faktem je, že dnes se dopisy příliš neposílají. V běžné komunikaci je prakticky nahradily e-maily či nejrůznější aplikace, jako třeba Messenger nebo WhatsApp, které umožňují instantní komunikaci bez ohledu na vzdálenost. Navíc se nemusíte bát, že se vaše psaní ztratí, nebo že bude během cesty otevřeno zvědavým pracovníkem pošty.

Dá se říci, že prakticky jediný, kdo dnes posílá klasickou papírovou poštu, jsou úřady a jiné instituce. Slouží pro doručení dokumentů, které zkrátka musíte mít v papírové formě. Ovšem má to i obrácenou stránku.

obalka1

Pokud posíláte například přihlášku na střední či vysokou školu, pak ji obvykle musíte poslat v papírové podobě. Stejné to je, pokud posíláte na úřad nějakou oficiální listinu. A k tomu je samozřejmě potřeba obálky. Jakou ale zvolit?

Prakticky vzato, máme tři možnosti. První, a je nutno říci, ta běžnými lidmi nejpoužívanější, je ta klasická papírová. Známe ji všichni. Existuje v mnoha různých velikostech, takže můžete najít tu pravou tak, aby se tam dokumenty, které zasíláte, nepomačkaly. A to je důležité, pokud je posíláte například někam na úřad.

Na druhou stranu ji lze poměrně snadno protrhnout, nehledě na to, že není příliš voděodolná, takže pokud bude sedět delší dobu na dešti v otevřené schránce, můžete si být jisti, že se i lejstro uvnitř poničí.

obalka2

Řešení mohou představovat plastové obálky Samolepicí obálky. Ty mohou být průhledné či neprůhledné, a v podstatě se jedná o vak ze silnějšího igelitu, do nějž se daný dokument zalisuje. Pro složitost tohoto procesu není běžnými lidmi příliš používána.

Pak tu máme ten úřady nejpoužívanější typ, kterým je kombinace obou předchozích. Známe je jako papírové obálky s okénky. Jelikož je na dokumentu stejně obvykle vaše adresa, nemusí se namáhat tím, že by ji psali ještě na obálku.

Nakonec záleží jen na vás, jakou si vyberete. Jen mějte vždy na paměti jejich výhody a nevýhody, abyste vybrali tu správnou.