Blog

Sledování filmů je jistě pohodlnější a také zabere mnohem méně času než zdlouhavé čtení tlusté knihy. Ale právě slavné knižní díla jsou častou předlohou k velkým filmovým nebo i divadelním trhákům. A ty se pak nakonec stávají slavnější. A o knihách ví jen zarytí čtenáři. Ale je to škoda. Děj se od knih ve filmech často liší, je upravován tak, aby oslovil co nejvíce diváků a tím vydělal větší peníze.
kino pruh
A nejeden z nás to jistě už zjistil, při pokusu ulehčit si tak práci při psaní čtenářského deníku do školy. Podívat se na film, bez toho aniž bychom ale znali děj knihy, se v tomhle případě moc nevyplácí. A tak milovníci knih často také kritizují vzniklé filmy podle knižních předloh. Ale někdy to tak úplně být nemusí a i film se povede a nakonec je možná i trochu lepší. Je to samozdřejmě věc názoru a vkusu.  A jaká vlastně tedy slavná světová díla mají svoji knižní předlohu?
sál v kině
Určitě hodně z nich znáte a viděli jste je.
·         Tenká červená linie
·         Forrest Gump
·         Dívka ve vlaku
·         Hunger Games
·         Kniha přežití
·         Osvícení
·         Marťan
·         Eragon
·         Mlčení jehňátek
·         Zkrocená hora
·         Deník Bridget Jonesové
·         Tvář vody
·         Trainspotting
I česká filmová díla se hojně inspirují u knih. A jaká to jsou?
·         Ostře sledované vlaky
·         Postřižiny
·         Román pro ženy
·         Colette
·         Léto s kovbojem
·         Úsměvy smutných mužů
·         Hastrman
·         Andělé všedního dne
·         Alois Nebel
·         Zloději zelených koní
·         Grandhotel
·         Díky za každé nové ráno
·         Po strništi bos
čtení na zíďce
O příběhy, které jsou zajímavé a dokážou chytnout za srdce větší množství lidí, je prostě zájem. A když baví kniha, počítá se s tím, že bude bavit i film, protože film má i větší množství svých fanoušků. A ať už je lepší kniha nebo film, příběhy o životě, dětech a lásce, příběhy o štěstí i útrapách osudu nás prostě pořád baví a určitě ještě dlouho bavit budou. A někdy opravdu stojí za to znát obojí, knihu i film a porovnat, co se vlastně povedlo lépe.