Blog

Co je to vlastně soustruh? Jedná se o obráběcí stroj, který slouží k opracování obrobků, které mají ve většině případů rotační plochy. Opracování či obrábění obrobku probíhá pomocí jedno-břitového nástroje, tedy soustružnického nože. Tyto nástroje jsou upevněné v nožovém držáku. Přitom obráběný materiál, který je upevněn většinou do sklíčidla, tedy soustružnické hlavy, vykonává rotační pohyb a nůž má podélná posun. Ale nejen podélný, může mít i příčný nebo i kombinovaný a to vzhledem k ose rotace obráběného materiálu.
Nožový držák na soustruhu
Můžeme obrábět nejen válcové tvary, ale i kuželové, a to vnitřní i vnější, provádět zápichy, drážky a řezat různé druhy závitů, například lichoběžníkové i trojúhelníkové. Materiál, z kterého jsou obrobky, může být různý, nejen ocel, ale i litina, barevné kovy, různé druhy plastů, dřeva, a také i slitiny. A nástroje k jejich opracování? Soustružnický nůž může být upichovací, zapichovací, pravý i levý závitový, pro řezání závitů s různým stoupáním, a to i vnější i vnitřní, nože mohou být stranové, ubírací, prostě každý je určený na specifickou práci, a také každý zákazník najde ten pravý pro svou dílnu nebo podnik.
Obrábění na soustruhu
Některé z těchto nástrojů mohou být vyrobené z rychlořezné oceli, nebo také z nástrojové oceli. Další soustružnické nože můžou mít, lehce vyměnitelnou tvrdo-kovou destičku, která je například ze slinutých karbidů. Ty jsou vyrobené z tvrdých karbidů kovů pomocí slisování nebo jsou obráběcí destičky i z keramických materiálů. Destičky se k tělesu nože připevňují pomocí upevňovacího mechanismu, nebo je zde možnost, že mohou být také upevněna nastálo, to znamená, že jsou přiletované tvrdou pájkou například na bázi mosazi. A pro soustružnické nože platí, že broušením získají nejen požadovanou jakost povrchu, ale také potřebnou geometrii pro obrábění a odvod třísky, tedy odpadu, z materiálu.