Blog


Ano, skutečně se dají tyto dřevěné stavební prvky přizpůsobit každé zahradě, nejen velikostí vaší zahrady, ale také jejímu povrchu. Jsou vyrobené ze dřeva, ke stavbě se využívají hlavně dřeva modřínové nebo borové. Opěrné sloupky, mohou být nejen dřevěné, ale stavějí se i z kamene, cihel a bývají i ocelové. Tyto stále oblíbené dřevěné stavební prvky slouží nejen k vašemu odpočinku po práci, ale také ke stolování s přáteli, ke grilování.

pergola nebo altán

Využít se dají ke slunění, a k četbě vaší oblíbené knížky. Také mají kromě účelných využití i to, že jsou ozdobným prvkem, který se stane dominantou zahrady. Pokud jsou vhodně umístěné a kvalitně vyrobené, jsou pergoly https://www.pergoly-trutnov.cz/ zároveň estetickou a to významnou okrasou vaší zahrady. Dokonce je zde možnost tyto ozdobné stavební prvky využít i jako zvukovou kulisu, nebo ochrannou kulisu, která může chránit rodinné soukromí před zvědavými pohledy sousedů nebo okolo jdoucích. Jejich konstrukce musí být nejen pevná, ale měla by být v půdě zahrady velmi pevně ukotvená. Je to proto, že je ohrožená nejen silnými větry, ale také tím, že může dojít k jejímu vyvrácení zatížením vzrostlých popínavých rostlin, které poskytují při odpočinku a stolování ochranu před prudkým sluncem.

pergola velká

Jaké se vlastně mohou využít rostliny, aby vám poskytly účinnou ochranu před agresívním sluncem? Uvádí se, že k lehčím konstrukcím zahradních pergol se vysazují takové popínavé rostliny, jenž mají nejen menší list, ale i jejich květy jsou velmi drobné. Pokud si vyberete větší a mohutnější konstrukci, tak zde se vysazují rostliny, které mají větší list, tedy rostliny nápadnější. Nesmí se zapomenout na provedení dostatečné ochrany dřeva před povětrnostními vlivy. To vyřeší celá řada lazurovacích laků a jiných prostředků, které se již dají bez problémů sehnat.